Europoje ir už jos ribų stiprėjant tvariųjų energijos šaltinių siekiui, saulės kolektoriai tapo daugelio mėgstamu pasirinkimu. Nesvarbu, ar tai būtų nedidelis įrenginys užmiesčio name Jungtinėje Karalystėje, ar didelis saulės energijos ūkis saulėtoje Ispanijoje, vis dar kyla klausimas: kaip šios plokštės veikia ekstremaliomis oro sąlygomis? Ar jos gali atlaikyti atšiaurią Skandinavijos žiemą arba Viduržemio jūros vasaros karštį? Panagrinėkime saulės kolektorių atsparumą gamtos stichijoms.
Sniegas ir žema temperatūra
Saulės baterijos stebėtinai gali pasižymėti geresnėmis eksploatacinėmis savybėmis šaltomis sąlygomis, palyginti su ekstremaliu karščiu. Sumažėjus temperatūrai, plokščių puslaidininkių laidumas padidėja, todėl padidėja efektyvumas. Nors sniegas gali kliudyti plokštes ir akimirksniu sumažinti jų efektyvumą, dėl daugumos saulės energijos įrenginių pasvirimo kampu sniegas, susikaupus tam tikram kiekiui, dažnai nuslenka. Be to, sniegas atspindi šviesą, todėl į skydus krintanti saulės šviesa gali būti stipresnė (albedo efektas) ir šviesiomis žiemos dienomis padidinti jų efektyvumą.
Intensyvi šiluma ir saulės šviesa
Saulės kolektoriai iš esmės skirti saulės šviesai sugerti, todėl jie natūraliai sukurti taip, kad atlaikytų intensyvius saulės spindulius. Tačiau, kaip ir bet kurio kito elektroninio prietaiso atveju, egzistuoja optimalus veikimo temperatūros diapazonas. Nors labai aukšta temperatūra gali nežymiai sumažinti saulės kolektoriaus efektyvumą, šis sumažėjimas paprastai būna nedidelis. Gamintojai griežtai testuoja skydelius, kad užtikrintų, jog jie atlaikytų net karščiausias Europos vasaras.
Kruša
Kruša kelia pavojų daugeliui statinių ir transporto priemonių. Tačiau saulės kolektoriai yra atsparesni, nei galima tikėtis. Standartinės plokštės yra suprojektuotos taip, kad atlaikytų iki 2,5 cm skersmens krušą, krentančią maždaug 80 km/h greičiu. Dėl apsauginio grūdinto stiklo sluoksnio daugelis saulės energijos įrenginių be didesnės žalos išgyveno didžiulę krušą.
Smarkios liūtys ir drėgmė
Nors vanduo ir elektronika paprastai nelabai dera, saulės kolektoriai sukonstruoti taip, kad būtų atsparūs vandeniui. Pačios plokštės yra užsandarintos nuo drėgmės, o jų montavimo sistemos ir elektriniai komponentai paprastai yra suprojektuoti taip, kad užkirstų kelią vandens prasiskverbimui. Drėgnuose regionuose galimos korozijos problemos sprendžiamos skydų konstrukcijoje naudojant korozijai atsparias medžiagas, pavyzdžiui, aliuminį.
Dideli vėjai
Saulės energijos skydai ne tik pritvirtinami prie stogo ar žemės; jie yra patikimai įtvirtinti. Dauguma saulės kolektorių montavimo sistemų yra pritaikytos atlaikyti iki 225 km/val. vėjo greitį, panašų į stiprų Europos audrų vėją. Toks saugumas užtikrina, kad jūsų investicijos į saulės energiją išliks apsaugotos, net kai oras bus atšiaurus.
Dulkės ir smėlis
Sauso klimato vietovėse, pavyzdžiui, kai kuriose Pietų Europos dalyse, ant plokščių susikaupusios dulkės ir smėlis gali sumažinti efektyvumą. Tačiau sprendimas paprastas: periodiškai valyti. Tokiuose regionuose esantys saulės energijos ūkiai dažnai laikosi reguliaraus valymo grafiko – šią praktiką nesunku pritaikyti ir gyvenamuosiuose įrenginiuose.
Pabaigai
Saulės kolektorių gebėjimas atlaikyti ekstremalias oro sąlygas yra jų tvirtos konstrukcijos ir saulės technologijų pažangos įrodymas. Tinkamai sumontuotos ir minimaliai prižiūrimos šios plokštės gali užtikrinti dešimtmečius patikimos švarios energijos, nepaisant Europos orų keliamų iššūkių. Pasauliui kovojant su klimato kaita ir nenuspėjamomis oro sąlygomis, džiugu žinoti, kad saulės kolektoriai yra sukurti taip, kad išliktų ir taptų vilties švyturiu tvarios energetikos ateičiai.